Katolicka Odnowa w Duchu Świętym Archidiecezji Lubelskiej

Odnowa, Fundacja Nowa Pięćdziesiątnica, Lubelska Szkoła Ewangelizacji Miriam
Wyróżnione 

Warsztaty Projekt Woda Żywa dla CDM Lublin!

W sobotę 21 listopada przeprowadzimy kurs Projekt Woda Żywa (on-line) dla osób związanych z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Zapisy tutaj

Projekt „Woda Żywa” przynależy do jednego z dzieł Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Lubelskiej. Odpowiedzialnymi za to dzieło z ramienia koordynacji lubelskiej są: ks. Tomasz Kościk oraz Dominika Flis (Wspólnota Jordan).

Projekt Woda Żywa skierowany jest przede wszystkich dla wspólnot, które w parafiach pomagają duszpasterzom w niełatwym przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania. Z czasem Projekt Woda Żywa wyszedł poza ramy diecezji lubelskiej. W sierpniu 2020r. w Lublinie odbyły się pierwsze warsztaty ogólnopolskie, w których udział wzięły osoby z różnych diecezji. Projekt Woda Żywa spotkał się również z zainteresowaniem innych środowisk m.in: Przyjaciele Oblubieńca, Ruch Światło Życie, Wspólnota Przymierze Miłosierdzia, Neokatechumenat, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a po aprobacie Abp Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego oraz Wydziału Katechetycznego został zarekomendowany do wdrożenia w diecezji. To wdrożenie poza wspólnotami podjęło m.in Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.  Projekt Woda Żywa to kompletny pakiet (katechezy, materiały dla prowadzących - filmy, slajdy, materiały dla uczestnika, indeksy, konspekty spotkań), który w przystępny sposób pomoże zrozumieć czym dziś żyje młodzież oraz pomoże przekazać im Dobrą Nowinę w zrozumiałym dla nich języku. W skład materiałów wchodzi książeczka uczestnika (indeks), podręcznik uczestnika, podręcznik dla prowadzących + płyta DVD. Materiały można nabywać za pośrednictwem naszego sklepu internetowego lub stacjonarnie (biuro Fundacji Nowa Pięćdziesiątnica, ul. Gospodarcza 7, 20-213 Lublin) w związku z pandemią osoby, które zechcą odebrać materiały osobiście powinny najpierw dokonać zamówienia przez internet, wybrać opcję odbiór osobisty. Pracownik naszego sklepu skontaktuje się z Państwem, aby ustalić szczegóły odbioru.

Historia kursu
Kurs „Woda Żywa” został stworzony przez Wspólnotę Jordan już kilka lat temu. Jako młodzieżowa grupa ewangelizacyjna naturalnie czuliśmy się powołani do głoszenia Słowa Bożego młodym. Taka też pojawiła się możliwość w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie, gdzie wspólnota powstała i regularnie się spotykała. Jedną z naszych głównych posług było przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Na początku prowadziliśmy znany w środowiskach ewangelizacyjnych kurs „Alfa”, którego forma – zakładająca budowanie relacji z uczestnikami – wydawała nam się ciekawa, a także przynosiła owoce. Wielu z członków naszej wspólnoty właśnie w czasie tych spotkań po raz pierwszy usłyszało Dobrą Nowinę i oddało swoje życie Jezusowi. Wówczas formowaliśmy się również kursami Szkoły Nowej Ewangelizacji, w których wykorzystywane były podobne elementy takie jak dzielenie w małych grupkach z opieką animatora, dynamiki, czy poczęstunek. W pewnym momencie zaczęliśmy jednak zauważać, że program kursu „Alfa” nie jest dla nas wystarczający. Nie chcieliśmy także prowadzić go „po swojemu”, w inny sposób niż zakładali jego twórcy.

Rozeznaliśmy, że Pan Bóg zaprasza nas do zrobienia kolejnego kroku – stworzenia własnego kursu, w którym przede wszystkim głoszony będzie kerygmat. Zrealizowaliśmy także dodatkowe tematy, które – naszym zdaniem – są najbardziej istotne dla uczestników w tym wieku i na tym etapie budowania relacji z Bogiem. Tak oto po kilku latach posługi po raz pierwszy przeprowadziliśmy kurs „Woda Żywa”. Do tej pory nie był on zamkniętą całością, cały czas byliśmy otwarci na to, co nowego Duch Święty będzie w nim wprowadzał, w jaki sposób będzie chciał dotykać konkretną grupę uczestników.

Po 10 latach przygotowywania młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania wiemy, że najważniejsze to słuchać Jego głosu i nie pozwolić, by nasze plany były ważniejsze od Jego natchnień. Wielokrotnie byliśmy zaskoczeni i poruszeni działaniem Boga w prostych rzeczach, pomimo naszych słabości i wszelkiego rodzaju przeciwności. Te spotkania były przestrzenią nawrócenia także, a może przede wszystkim, dla prowadzących.

Kurs „Woda Żywa” nie jest przepisem na ewangelizacyjny sukces. Nigdy nie zagwarantujemy, że wystarczy zrobić to, co jest napisane w tej książce, i wszyscy uczestnicy staną się gorliwymi członkami Kościoła. Być może, mimo najlepszych starań, nie zobaczysz owoców. Dajemy Ci do ręki pewne narzędzie, ale to, co najważniejsze – samo spotkanie z żywym Bogiem – musi nastąpić już tylko między Nim a uczestnikiem. Naszym zadaniem jest siać Słowo Boże i pokazywać swoim życiem, że BÓG JEST. Być świadkiem, a nie nauczycielem. Towarzyszyć, wspierać, dawać tym młodym ludziom szansę, by poczuli w sobie pragnienie Boga.

Kolejne spotkanie Koordynacyjnej Grupy Biblijnej
Rozpoczęcie roku formacji
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
czwartek, 21 październik 2021
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://odnowa.lublin.pl/