Dzień Jedności Wspólnot w Duchu Świętym odbywa się 2 razy w roku. Takie spotkanie odbyło się 17 lutego br. w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie w ramach XIV Orędzia Wielkopostnego. Był to czas wspólnej modlitwy, formacji, uwielbienia Boga i słuchania Słowa Bożego. Konferencje głosił paulin z Częstochowy o. Michał Legan OSPPE. W spotkaniu uczestniczyło ponad 500 osób; byli to głównie liderzy i animatorzy wspólnot z archidiecezji lubelskiej m.in. z Lublina, Puław, Świdnika, Chełma, Lubartowa i Łęcznej.

   Spotkanie rozpoczęło się od uwielbienia Boga, które poprowadził ks. Artur Potrapeluk, koordynator Odnowy w Duchu Świętym oraz członkowie rady koordynacji. Uświetniły je śpiewy diakonii ze wspólnoty ,,Jordan” pod kierunkiem ks. Tomasza Kościka.

 

Moc przebaczenia

Na wstępie o. Michał stwierdził, że Bóg jest artystą. Stworzył świat harmonijny i doskonały. Człowiek jednak burzy tę harmonię przez swój egoizm, grzech, pogoń za pieniędzmi czy też odrzucenie autorytetu Ojca. Na podstawie przypowieści o synu marnotrawnym o. paulin wyjaśnił, w jaki sposób została złamana jedność w tej rodzinie. Analizując postawę młodszego syna kapłan stwierdził, że harmonia została a naruszona przez jego egoizm i lekkomyślność. Rozrzutność, której się dopuścił, sprawiła, że doświadczył głodu. Wtedy zatęsknił za ojcem i postanowił wrócić do domu rodzinnego, chociaż nie wierzył, że ojciec przebaczy mu winy. Chciał przynajmniej zostać najemnikiem. Tymczasem ojciec biegnie na jego spotkanie, rzuca mu się na szyję, całuje, a następnie przykazuje sługom, by dali mu płaszcz, pierścień, sandały i wyprawili ucztę. Taki gest miłosierdzia czyni Bóg, który przebacza nam grzechy. Posłał swego Syna, by cierpiał i umarł za nas. W ten sposób Bóg przywrócił jedność nieba z ziemią.

   Bunt starszego syna wynika z egoizmu. Wymienia on wszystkie przewinienia brata przed ojcem i robi mu wymówki: ,,Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy nawet koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi”

(Łk 15.29). Jest to postawa człowieka zazdrosnego i zarozumiałego, któremu duma nie pozwala wejść do domu, cieszyć się z powrotu brata oraz ucztować. - Bóg zawsze wszystko nam wybacza, a czy my potrafimy wybaczać? Czy nie utrudniamy powrotu tym, którzy odeszli ze wspólnoty, a po pewnym czasie chcą wrócić, stawiając im pewne warunki? - pytał o Michał. - Wspólnota jest tam, gdzie ludzie są zjednoczeni wobec Ojca - podkreślał.

   W kolejnej konferencji o. paulin  mówił, że Bóg jest realny w Słowie Bożym tak jak w Eucharystii. Jeżeli czytamy Pismo Święte, pozwalamy, by Bóg zamieszkał w naszym sercu. Natomiast żyjąc w grzechu, nigdy nie jesteśmy szczęśliwi. - Bóg będzie miał szansę uczynić cud w naszym życiu, gdy będziemy mieć czyste serce, jeżeli będziemy odczuwać jakiś brak oraz gdy zachowamy posłuszeństwo. Rekolekcjonista przedstawił to na podstawie cudu Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej.
     

Eucharystia ucztą miłości

Centralnym punktem uroczystości była Msza święta pod przewodnictwem ks. Karola Jędrusiaka - pasterza nowo utworzonej wspólnoty ,,Wolni w Chrystusie”, która spotyka się w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej. Homilię wygłosił o. Michał Legan.

- Eucharystia to uczta miłości. Taka sama uczta dokonuje się, gdy służymy bliskim, troszczymy się o członków wspólnoty, odwiedzamy kogoś w szpitalu lub więzieniu oraz gdy podźwigamy kogoś z upadku. Chrześcijaństwo to uczta miłości, a nie religia słowa czy religia hierarchii - podkreślał o. Michał.

     Dużym przeżyciem dla uczestników była modlitwa wstawiennicza oraz uwielbienie Boga w Najświętszym Sakramencie, które poprowadzili: ks. Artur Potrapeluk oraz Anna Żmuda.

Błogosławiąc Pana Jezusa w sakramentach świętych, Słowie Bożym, posłudze kapłanów, jednocześnie prosili o błogosławieństwo dla braci i sióstr ze wspólnot, naszych rodzin, dzieci, osób posługujących śpiewem i modlitwa wstawienniczą. Z tymi zapewnieniami świetnie współgrały pieśni: ,,Chwalę Ciebie, Panie”, ,,Otwórz Panie moje oczy”, ,,Uwielbiam Twoje imię”, ,,Jezus miłością mą” i inne. Głębokie rozważania, piękne śpiewy - wszystko to stworzyło niepowtarzalny nastrój i ubogaciło zebranych. Wyrazem wdzięczności wobec rekolekcjonisty były podziękowania i kwiaty złożone przez Halinę Dudę. - Chętnie uczestniczę w spotkaniach Odnowy - dzieliła się jedna z uczestniczek. - Podobają mi się pieśni wielbiące Boga oraz konferencje głoszone przez niezwykłych kapłanów. W tym roku był to o. Michał Legan, którego świadectwo o tym, jak poszukiwał kościoła w 15-milionowym mieście w Iranie, by odprawić Mszę św. w święto Miłosierdzia, zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Jest to prawdziwy apostoł Bożego miłosierdzia. Chwała Panu!


Książka: Anioł ze stygmatami zatrzymał się w moim domu